Napfény Poszt - Stílus, művészet, társasági élet - Budapest napos oldala

Napfény Poszt

Százhetvennyolcadik nap: Szilvás clafoutis

2013. szeptember 27. - napfényposzt

Recept: Keresztesi Barbara
Írás: Keresztesi Judit
Merj Alkotni! 365+ rovat - 2013. szeptember 26.
szilva clafoutis nyito01
         Minden akkor kezdődött, amikor az a tahó Grimod de la Reynière, Párizs krémjének rendezett vacsoráin egy apja ruháiba öltöztetett disznót ültetett az asztalfőre. Az arisztokraták általában nincsenek elragadtatva, ha gyerekük minden igyekezetét összeszedve csinál belőlük majmot, így XVI. Lajos sürgető kérésére Grimod szülei, fiukat a nancyi kolostorba küldték, hogy ott kimeditálja magából ezt az ő viselkedését. Grimod de la Reynière-nek az apát – tudniillik az apátság apátja - tanította meg a terített asztal rendjét és szókészletét. Később, a forradalom éveiben újra párizsi érdekeltségű Grimod a kolostorban hallottakra hagyatkozva teremtette meg az ételkritikust mint megkülönböztetett foglalkozást és a gasztroirodalmat mint önálló műfajt. Otthon a Société Epicurienne körében elfogyasztott vagy helyi bisztrókban megevett ebédek elragadó történeteit a Journal des Gourmands et des Belles-ben vagy az éves Almanach des Gourmands-ban jelentette meg. A jakobinus diktatúra idején a lépés rosszul is kijöhetett volna a francia konyha számára, de szerencsére a művészet még az arisztokrácia iránt érzett fékevesztett utálatnál is vonzóbb környezeti inger, s Grimod de la Reynière addig főzött, adott látványos vacsorákat és írt minderről jól és sokat, amíg a polgárság az elit haute cuisine evolúciójának aktív részese lett.
         Grimod kortársaival, Jean Anthelme Brillant-Savarin kellemesen dilis gasztrofilozófussal és Antonin Carême mesterszakáccsal fektette le a modern francia konyha alapjait. Carême volt az első séf, aki eligazodott a fogások rengetegében, az alapanyagokat a köztük lévő harmónia szerint fő és alosztályokba sorolta, neki köszönhető, hogy a francia grande cuisine ma egy strukturált, sokdimenziós, táguló iparművészeti mátrix, s mint ilyen, a nagyon hasonlóan táguló univerzumot nem számolva, egyedülálló a világon. Caréme kulináris diskurzusának lényege, hogy ragaszkodik az intim, felbonthatatlan kötelékhez konyha és emberiség között. Azt mondja, hogy az étel viszonyba tesz a kultúra legeldugottabb részleteivel. Közbeiktatásával enyhülés mutatkozik aránytalanul rohadt helyzetekben, s ennek iskolapéldája - e mondat érthetősége iránti igény legteljesebb figyelmen kívül hagyásával -  egy nem olyan régen, postán ideért szakácskönyv az 1800-as évekből.
        A mai clafoutis és a történet többi része viszont úgy állnak összefüggésben, hogy a clafoutis egy klasszikus francia reggeli. Barbi egy cseresznyés receptet értelmezett át szilvásra. Egyszer megírtam itt Julia Child clafoutis-ját, most egy másikat próbáltunk ki, ennek a változatnak a tésztája magasra duzzad, ropogósra, pirosra sül, szerkezete olyan könnyű lesz, mint a yorkshire puddingé. Lényeges, hogy ebbe a sütőben sült palacsintatésztába édes termés kerüljön, valamiért savanyú gyümölcsökkel nem működik jól.

szilva clafoutis hozzavalok

Hozzávalók:
185 ml főzőtejszín,
vaníliaesszencia,
125 ml tej,
3 tojás,
60 g finomkristálycukor,
85 g finomliszt,
1 evőkanál szilvapálinka,
450 g kimagozott, felszeletelt szilva,
porcukor.
szilva clafoutis 02
szilva clafoutis 03
szilva clafoutis 06
szilva clafoutis 05
A sütőt 180 ºC-ra melegítem elő. Egy mély tálba szitálom a lisztet és a cukrot. A keverék közepébe lyukat simítok, beleütöm a tojásokat, majd a tál pereme felé haladva, körkörösen összedolgozom a két alapanyagot. Ebbe az alapba öntöm a tejszínt, a tejet, a szilvapálinkát és a vaníliaesszenciát, majd kikeverem a palacsintatésztára emlékeztető masszát. Ebbe öntöm a megtisztított, darabokra vágott szilvát. Egy formát alaposan kivajazok, beleöntöm a tésztát, körülbelül 35-45 perc alatt készre sütöm a clafoutis-t. Még forrón megszórom porcukorral. Langyosan tálalom. 
szilva clafoutis nyito02
szilva clafoutis nyito03
Szia
Barbi

Fotó: Keresztesi Judit

Száznyolcvannyolc nap maradt a Merj Alkotni! projektből. A hírlevélre >>> itt iratkozhatsz fel

Mi készült itt az elmúlt három napban? 

Százhetvenhetedik nap: Zöldalmás asztalközép
Százhetvenhatodik nap: A sál
Százhetvenötödik nap: Maszkok

>>> Következő nap

kalendarium 112 
 A Merj Alkotni! 365+ projektben született összes poszt, egy lapon. 

A bejegyzés trackback címe:

https://napfenyposzt.blog.hu/api/trackback/id/tr975536324

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gumirocker 2013.09.28. 11:14:25

Egy kérdésem lenne: főzőtejszínben van 20 és van 10%.-os. Melyiket tegyem bele?

napfényposzt · http://napfenyposzt.blog.hu 2013.09.28. 11:39:33

Szia, én 20%-os tejszínt használtam. A francia ételek zsírosabb vajjal és tejszínnnel finomak. Írd majd meg légyszi, milyen lett!:-)

gumirocker 2013.09.28. 13:31:56

Hát megpróbálhatom....:-)

zsurzsenka 2013.09.28. 23:24:31

Megcsináltam. Sikerült. Ketten megettük egy ültő helyünkben több, mint a felét. :)
süti beállítások módosítása